Pewnie każda osoba ma doświadczenie bycia w sytuacji społecznej, gdzie jest bardzo mało miejsca, a jokoś trzeba je dzielić z obcymi. I wtedy uruchamiamy takie zachowania, by przynajmniej zwiększyć osobistą przestrzeń psychologiczną, jeżeli tej fizycznej nie ma, np. unikamy wzroku ludzi w windzie.
Japonia to kraj, gdzie ochrona przestrzeni psychologicznej jest na wagę złota, ponieważ z definicji tej przestrzeni fizycznej nie ma za wiele. I generalnie naród ten wytworzył silną normę społeczną redukowania ryzyka absorbowania innych swoją osobą. I prawie jest to opanowane do perfekcji, no może z wyjątkiem metra tokijskiego, ale i tak zważając na miliony pasażerów każdego dnia, wychodzi to im calkiem dobrze (chodzi o tzw. etykietę korzystania z metra).
A oto przykład, jak firmy autokarowe chcą zagwarantować swoim pasażerom przestrzeń psychologiczną i zapewnić pewien poziom komfortu psychicznego. Efekt – łatwiej zasnąć, ale też łatwiej odizolować się od innych.
Dariusz Skowroński © wszelkie prawa zastrzeżone
Zgodnie z prawami własności intelektualnej autor udziela zgody na cytowanie w celach edukacyjnych pod warunkiem pełnej adnotacji o źródle. Natomiast kopiowanie wypowiedzi, w tym przesyłanie całości lub jej fragmentów (tekst i/lub zdjęcia) dalej i rozpowszechnianie w formie papierowej lub elektronicznej, bez wcześniejszej zgody autora zabronione.