Psychologicznie przez obiektyw – odcinek 4 – czym za młodu skorupka nasiąknie…

Dzisiaj w odcinku 4 przykład, jak odbywa się proces uczenia określonych reakcji w odniesieniu do pewnych zwierząt w okresie dzieciństwa. Pewnie każdy zna osobę, która boi się na przykład myszy, albo innych małych zwierzątek, prawda?

A co byście Państwo powiedzieli na sytuację, kiedy od małego jesteście eksponowani na widok wielkich dzikich jaszczurów, które mogą mieć nawet do 2 metrów długości? Ano mówimy tu o Giant Monitor Lizards (po polsku Warany), które żyją na wolności w kilku parkach w północnej części wyspy Singapur. Po tych terenach regularnie można chodzić na niedzielne spacery z dziećmi, i właściwie za każdym razem jest duże prawdopodobieństwo kontaktu z Waranami. Czy wtedy uczymy się bać tych wielkich płazów, czy też… popatrzcie zresztą sami:

monitor lizard

Pytania pomocnicze:

1. Czy te dzieci wyglądają na przestraszone?

2. Jak opiekunowie grupy szkolnej będący w tyle grupy reagują?

3.  Jaki wpływ na późniejsze postawy wobec dzikich zwierząt może mieć kontakt z tymi zwierzętami (które są całkowicie na wolności), w takim kraju, jak Singapur, czyli gęsto zaludniona wyspa, o obszarze tylko troszeczkę większym niż Warszawa?

Dariusz Skowroński © wszelkie prawa zastrzeżone

Zgodnie z prawami własności intelektualnej autor udziela zgody na cytowanie w celach edukacyjnych pod warunkiem pełnej adnotacji o źródle. Natomiast kopiowanie wypowiedzi, w tym przesyłanie całości lub jej fragmentów (tekst i/lub zdjęcia) dalej i rozpowszechnianie w formie papierowej lub elektronicznej, bez wcześniejszej zgody autora zabronione.

 

Add Your Comment